لوگو سایت دکتر مهدی کریمی

ماساژتراپی برای درمان و رفع رگ‌های واریسی

ماساژتراپی برای درمان و رفع رگ‌های واریسی

پای اغلب افراد مبتلا به واریس دارای عوارضی نظیر خارش، ضربان، گرفتگی و احساس سنگینی است. جوراب های مخصوص واریس روشی شناخته شده برای تسکین برخی از علائم ذکر شده هستند، زیرا فشار ملایم، گردش خون را در سرتاسر پاها افزایش داده و از لخته شدن خون جلوگیری می کند. در نتیجه این نکته را در نظر بگیریم که ایجاد فشار مناسب بر روی پاهای واریس، کلید درمان وریدهای دردناک است.

یکی دیگر از روش های مورد استفاده در درمان واریس، ماساژ درمانی است. اگرچه فشار ملایم و ماساژ ممکن است به طور موقت به درمان برخی از علائم واریس کمک کند، اما وضعیت رگ ها را بهبود نمی بخشد یا به طور کل درمان نمی کند.

آیا ماساژ به درمان واریس کمک می کند؟


آیا ماساژ به درمان واریس کمک می کند؟واریس یکی از شایع ترین بیماری های وریدی است. این عارضه می تواند باعث درد، تورم و تغییر رنگ در پاهای شما شود. اگرچه این نواحی متورم به طور کلی بی ضرر هستند، اما اغلب ممکن است باعث احساس ناراحتی یا درد شوند.

ماساژ ممکن است به طور موقت به درمان برخی از علائم واریس کمک کند، اما به دلایل بسیاری درمان مؤثری برای واریس به حساب نمی آید؛ به عبارتی دیگر از نقطه نظر پزشکی، علت اصلی ایجاد واریس که نارسایی مزمن وریدی است، با ماساژ کاهش نمی یابد. نارسایی وریدی زمانی رخ می‌دهد که دیواره‌های وریدی یا دریچه‌ رگ‌های پا به درستی کار نمی‌کنند، به این معنی که خون به جای گردش در سرتاسر پاها، یکجا جمع می‌شود. این  قضیه باعث ایجاد تورم های دردناک و تغییر رنگ پوست می شود.

ماساژ درمانی برای تسکین تورم و ناراحتی های مرتبط با نارسایی مزمن وریدی مؤثر است، اما باعث گردش مجدد خون و درمان این بیماری نمی شود. در بهترین حالت ماساژ ناحیه ساق پا در اطراف وریدهای آسیب‌دیده باعث می‌شود که موقتاً احساس بهتری داشته باشید. البته این بدان معنا نیست که مبتلایان به واریس باید به طور کلی از ماساژ دوری کنند،  فقط باید اقدامات احتیاطی بیشتری را برای درمان این بیماری انجام دهند. اگر به دنبال ماساژ درمانی برای تسکین علائم هستید، مطمئن شوید که با یک درمانگر آگاه که می داند چگونه با وریدهای آسیب دیده کار کند، تماس بگیرید. به آنها بگویید که سبک ماساژ دهند و مستقیماً به وریدهای آسیب دیده  فشار وارد نکنند.

درمان واریس با ماساژ


درمان واریس با ماساژماساژ درمانی پاها برای کمک به بهبود گردش خون انجام می شود. گردش خون مناسب به این معنی است که اکسیژن و مواد مغذی در سراسر بدن به سلول ها می رسد و مواد زائد از خون خارج می شوند.

ماساژ درمانی با هدف افزایش گردش خون و بهبود تغذیه بافت، برای بیماران مبتلا به واریس و نارسایی مزمن وریدی مفید است. تکنیک مورد استفاده برای بهبود گردش خون شامل فشارهای کوتاه برای انتقال خون از دریچه به وریدها است.

چیزی که ماساژ درمانی را به یک مکمل عالی برای درمان تبدیل می کند این است که خطر کمی دارد. غیر تهاجمی است و عملاً عوارض جانبی منفی ندارد. با این حال، ماساژ درمانی در بهترین حالت مکمل است، نه یک درمان مستقل، در نتیجه مزایای آن بسیار کمتر از درمان اصلی است. بیماری های وریدی معمولاً به دلیل ترکیبی از عوامل متعدد از جمله دریچه های وریدی معیوب ایجاد می شوند. بنابراین درمان وریدهای واریسی ممکن است نیاز به مجموعه ای از روش های درمانی نظیر افزایش ارتفاع پا، فشرده سازی و استفاده از جوراب واریس، تغییر شیوه زندگی و در موارد واقعاً شدید نیاز به عمل اسکلروتراپی یا لیزر درمانی باشد.

تکنیک های انجام ماساژ برای وریدهای واریسی


تکنیک های انجام ماساژ برای وریدهای واریسیچندین تکنیک ماساژ حرفه ای وجود دارد که موجب تسکین درد شما می شود. ما برای شما چند گزینه درمانی عالی و تکنیک های خودمراقبتی را گردآوری کرده ایم تا به شما در یافتن روش مناسب برای درمان واریس کمک کنیم:

جلسات ماساژ درمانی حرفه ای

ماساژ درمانی که توسط یک ماساژور ماهر انجام شود، بسیار توصیه می شود. این روش شامل تکنیک‌های درناژ گردش خون (ماساژ به صورت دایره ای و ..) و لنفاوی برای کاهش تورم و احتقان در ورید است. پس از تحریک، خون می تواند آزادانه از ورید خارج شده و این قضیه باعث تسکین درد می شود.

ماساژ درمانی در خانه

ماساژ درمانی در خانهماساژ حرفه ای ممکن است برای همه گزینه مناسبی نباشد. به همین دلیل، نکات و ترفندهایی را به منظور اینکه چگونه پای خود را ماساژ دهید در اینجا آورده ایم:

  • نحوه ماساژ پاها با وریدهای واریسی: بهترین راه برای بهبود گردش خون این است که به طور متناوب ماساژهایی طولانی و کوتاه به سمت بالا (سمت قلب)، انجام دهید. هنگام انجام ضربات کوتاه، استفاده از افلوراژ یا حرکات دایره ای با کف دست بسیار مفید است. در هنگام ماساژ مستقیم روی رگهای واریسی، از فشار تمام کف دست یا نوک انگشت برای کمک به رفع احتقان استفاده کنید. برای بهترین نتیجه، در طول ماساژ، پاهای خود را تا 45 درجه بالا ببرید.
  • تکنیک های ماساژ برای جلوگیری از تجمع خون: ماساژ برای تخلیه مایع لنفاوی و گردش خون بسیار مفید است، مهم است حین ماساژ تمرکز کنید وحرکات نادرست انجام ندهید. به عنوان مثال از ماساژهای اصطکاکی متقاطع که به عمق رباط‌ها و تاندون‌ها نفوذ می‌کنند، و همچنین از هرگونه حرکات کوبشی و ضربه‌ای خودداری کنید. این تکنیک ها ممکن است باعث التهاب و درد بیشتر شوند.

دستگاه های ماساژ خانگی


تعداد انگشت شماری از محصولات برای کمک به درد و مشکلات گردش خون ناشی از رگ های واریسی طراحی شده اند. محصولات زیر را بررسی کنید تا ببینید چه چیزی با نیازهای شما مطابقت دارد:

  • ماساژورهای پا: همانطور که قبلاً ذکر کردیم، ماساژ برای بهبود جریان خون، کاهش التهاب و تسکین درد ایده آل است. دستگاه هایی مانند ماساژور پا برای تسکین درد و بهبود گردش خون بسیار عالی هستند. این ماساژور که پا، مچ پا و ساق پا را درمان می‌کند، دارای پنج حالت با قدرت مختلف است.
  • ماساژورهای فشرده سازی تمام پا: فشرده سازی راه عالی دیگری برای تسکین درد و بهبود رگ های واریسی است. اضافه کردن فشار، گردش خون را آسان تر کرده و تورم و ناراحتی را کاهش می دهد. خوشبختانه، تعداد انگشت شماری از محصولات برای درمان و استفاده در خانه ساخته شده اند. ماساژور پا در آمازون از فن آوری پنوماتیک یا هوا برای افزایش گردش خون استفاده می کند. طراحی راحت و قابل تنظیم آن دارای 7 گزینه ماساژ مختلف به همراه 3 حالت فشرده سازی برای انتخاب است.

هنگام مواجه شدن با هر وضعیت پزشکی، مهم است که بدانیم هر مورد  ممکن است با دیگری متفاوت باشد. با در نظر گرفتن این موضوع، همیشه مهم است که با یک متخصص مشورت کنید تا بهترین گزینه برای نیازهای شما تعیین شود.

چه کسانی نباید ماساژ درمانی انجام دهند؟


چه کسانی نباید ماساژ درمانی انجام دهند؟ماساژ درمانی برای همه بیماران مبتلا به بیماری های ورید ایمن نیست. ماساژ درمانی برای بیماران مبتلا به وریدهای واریسی در مرحله پیشرفته که در آن رگ‌های بزرگ و برآمده، زخم‌ها و تغییر رنگ وجود دارد، توصیه نمی‌شود. ماساژ دادن ناحیه می تواند باعث ترکیدن رگ های ضعیف شده و بدتر شدن وضعیت می شود.

ماساژ درمانی اشتباه بر روی بیمار می تواند خطرناک باشد. اگر می‌خواهید ایمن‌ترین درمان را داشته باشید، حتماً به یک پزشک وریدی دارای گواهی مراجعه کنید.

سایر روشهای درمانی


روشهای درمان واریساگر وریدهای واریسی شدیدتر باشد، پزشک ممکن است جراحی یا سایر روش ها را توصیه کند:

  • اسکلروتراپی. پزشک به رگ های واریسی محلول یا فومی تزریق می کند که باعث زخم شدن و بسته شدن آن رگ ها می شود. در عرض چند هفته، وریدهای واریسی درمان شده باید محو شوند.

ممکن است لازم باشد به همان رگ، بیش از یک بار تزریق شود. اسکلروتراپی نیازی به بیهوشی ندارد و می توان آن را در مطب پزشک  انجام داد.

  • لیزر درمانی. لیزر درمانی انفجارهای شدیدی از نور را به ورید می فرستد که باعث می شود ورید به آرامی محو و ناپدید شود. هیچ برش یا سوزنی در این روش استفاده نمی شود.
  • روش های مبتنی بر کاتتر با استفاده از فرکانس رادیویی یا انرژی لیزر. این روش درمانی ترجیحی برای وریدهای واریسی بزرگتر است. ابتدا پزشک یک لوله نازک (کاتتر) را در ورید بزرگ شده قرار می دهد و نوک آن را با استفاده از فرکانس رادیویی یا انرژی لیزر گرم می کند. با برداشتن کاتتر، گرما باعث از بین رفتن ورید و بسته شدن آن می شود.
  • بستن و سلب ورید. این روش شامل بستن ورید قبل از پیوستن به سیاهرگ عمیق و برداشتن رگ از طریق بریدگی های کوچک است. این عمل یک روش سرپایی برای اکثر افراد است. برداشتن ورید مانع از جریان یافتن خون در ساق پا نمی‌شود، زیرا سیاهرگ‌های عمیق‌تر در ساق، حجم بیشتری از خون را ارسال می‌کنند.

سؤالات متداول


آیا ماساژ برای واریس مفید است؟

ماساژ ممکن است به کاهش تورم یا ناراحتی کمک کند، اما باعث از بین رفتن رگ های واریسی نمی شود.

چه چیزی را می توان روی رگ های واریسی مالید؟

افزایش گردش خون برای درمان واریس ضروری است. ماساژ با روغن زیتون می تواند به افزایش گردش خون کمک کند و در نتیجه درد و التهاب را کاهش دهد. مقدار مساوی روغن زیتون و روغن ویتامین E را مخلوط کرده و کمی آن را گرم کنید. سپس رگ ها را با روغن گرم به مدت چند دقیقه ماساژ دهید.

بهترین روش درمان واریس چیست؟

درمان فشرده(استفاده از جوراب واریس و… برای فشرده سازی پا) محافظه کارانه ترین گزینه درمانی است. جوراب های واریس برای اعمال فشار خاصی به پاها و برای کاهش ناراحتی و تورم طراحی شده اند.

چه کسانی نباید از ماساژتراپی برای درمان واریس استفاده کنند؟

در موارد شدید واریس پا، ماساژتراپی پیشنهاد نمی‌شود. چرا که ممکن است آسیب‌های جدی به پا وارد کند. در اینگونه موارد بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دکتر مهدی کریمی
دکتر مهدی کریمی

متخصص قلب و عروق ، ایشان عضو هیئت علمی دانشگاه و عضو انجمن قلب آمریکا (AHA) می‌باشند.

مقالات مربوطه

تماس با ماتماس با ما