برجسته‌شدن (بیرون‌زدگی) رگ‌های دست؛ بررسی علل و راه‌های درمان

شاید از ظاهر برجسته ی رگ های دست خود خوشحال نباشید، یا احتمالاً در مورد اینکه نشانه ی مشکل سلامتی است نگران باشید. برای اکثر افراد، برجستگی رگ دست عادی و مشکل زیبایی است و رگ های دست ها و بازوهای آنها به طور طبیعی کار می کنند.

برای تعداد کمی، رگ های برجسته علامت مشکلی بزرگتر می باشد. اینجا در مورد برجستگی رگ های دست و گزینه های درمانی آن خواهید خواند.

چه چیزی باعث برجسته شدن رگ های دست می شود؟


 

علت برجسته شدن رگ های دستتعدادی دلیل برای داشتن رگ های برجسته در دست وجود دارد. یک یا چند مورد از این دلایل می تواند در برجسته شدن رگ های دست دخیل باشند:

چربی پایین بدن

اگر چربی زیادی در دست های خود ندارید، رگ های شما ممکن است برجسته شوند.

سن

با بالا رفتن سن، پوست دست نازکتر شده و کشسانی خود را از دست می دهد که باعث قابل مشاهده تر شدن رگ ها می شود. همانطور که سن بالاتر می رود، دریچه های موجود در رگ ها نیز ضعیف تر می شوند. این امر موجب تجمع خون در رگ ها برای مدت بیشتری شده و رگ ها را بزرگتر می کند.

ورزش

وقتی ورزش می کنید، فشار خون افزایش می یابد و به رگ های خونی که نزدیک پوست هستند فشار وارد می کند. وقتی فشار خون طبیعی شود، رگ های دست نیز کمتر نمایان می شوند. با این حال، ورزش کردن بر اساس قاعده ای منظم می تواند برجستگی رگ ها را دائمی کند، مخصوصا اگر ورزش های قدرتی زیادی انجام دهید. وزنه برداری مکرر در باشگاه یا بلند کردن اجسام سنگین در سر کار اغلب منجر به افزایش جریان خون و سفت تر شدن عضلات می گردد. این امر باعث برجسته شدن رگ ها می شود.

ژنتیک

اگر در اعضای نزدیک خانواده رگ های برجسته دارید، احتمال اینکه شما هم این رگ ها را داشته باشید، زیاد است.

آب و هوای گرم

دمای بالا می تواند کارکرد درست دریچه رگ ها را سخت کند. این امر رگ ها را بزرگتر می کند.

بارداری

در بارداری به خاطر افزایش خون و تأمین مواد مغذی ای که جنین داخل رحم را تغذیه می کند، جریان خون در رگ ها 20 تا 40 درصد بالاتر می رود. در نتیجه، نه تنها رگ های دست قابل مشاهده می شوند، بلکه می توانید واریس را در سینه ها، شکم و پاها نیز مشاهده کنید.

واریس

به احتمال زیاد در دست ها و پاها به وجود می آید. واریس زمانی ظاهر می شود که دریچه وریدها ضعیف شوند. این امر کارایی آنها را در جلوگیری از برگشت خون به سمت پایین کمتر می کند. واریس دست می تواند پیچ خورده، بزرگ شده و دردناک باشد.

فلبیت / التهاب ورید

اگر عفونت، آسیب یا بیماری خود ایمنی باعث التهاب رگ گردد، ورید ممکن است ورم کند.

ترومبوفلبیت / لختگی سطحی

ترومبوفلبیت سطحی التهاب رگ های سطحی (فلبیت) است که به خاطر لخته شدن خون (ترومبوز) روی می دهد. می تواند به خاطر آسیب رگ، مثلا بعد از اینکه کاتتر IV گذاشته شد ایجاد شود.

ترومبوز عمیق وریدی (DVT) 

رگ برجسته ی دست می تواند در نتیجه ی لختگی خون در ورید عمیق بازو باشد.

درمان رگ دست برجسته


 

درمان رگ دست برجستهدرمان برجسته شدن رگ های دست بستگی به دلیل آن دارد. وقتی پزشک تشخیص درست را ارائه دهد، می توان درمان را مشخص و شروع کرد.

در اکثر موارد، درمان برجسته شدن رگ های دست مشکل زیبایی می باشد تا سلامتی. درمان زیبایی اساساً همانند درمان واریس می باشد:

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی فرآیندی است که در آن ماده شیمیایی به درون رگ های هدف تزریق شده و باعث بسته شدن آنها می شود.

ابلیشن درمانی درون وریدی

این روش را اغلب لیزر درمانی نیز می نامند و برای وریدهای کوچتر مناسب است. در لیزر تراپی، پزشک از نور یا امواج رادیویی تقویت شده برای بستن رگ ها استفاده می کند.

فلبکتومی سرپایی

این روش با حذف رگ های مورد نظر توسط برش های کوچک انجام می شود. برای این کار از بی حسی موضعی استفاده می شود.

برداشتن و بستن رگ

این روش شامل بستن رگی است که خون رگ برجسته مورد نظر را تامین می کند. هنگامی که تحت بی هوشی کامل هستید، پزشک برشی ایجاد کرده، رگ را بسته و حذف می کند.

در این روش، بعد از بسته شدن رگ مورد نظر، خونی که به ورید می رفت به طور خودکار تغییر جهت می دهد. رگ بسته شده در نهایت حذف می شود.

در موارد غیر محتمل تری رگ های برجسته نشان دهنده ی بیماری جدی تری می باشند، در این صورت پزشک آزمایشات پزشکی خاصی را پیشنهاد می دهد.

اگر فلبیت تشخیص داده شد، به احتمال زیاد پزشک درمان ضد التهابی، آنتی بیوتیک درمانی همراه با کمپرس گرم و بالا بردن یک یا هر دو بازو را پیشنهاد دهد.

اگر ترومبوفلبیت تشخیص داده شد، پزشک احتمالا درمان تجویزی را پیشنهاد دهد. لخته های درون رگ های نزدیک سطح پوست اغلب به طور طبیعی و در کمتر از دو هفته جذب می شوند. اگر ورم وجود داشت، پزشک ممکن است داروهای بدون نسخته یا داروهایی را برای تسکین آن پیشنهاد دهد. در غیر اینصورت، درمان شبیه روش فلبیت خواهد بود.

اگر مبتلا به DVT بودید، پزشک احتمالا رقیق کننده ی خون را تجویز کند. اگر رقیق کننده های خون موثر نبودند یا DVT شما شدید بود، احتمالا پزشک درمان ترومبولیتیک را برای شما در نظر بگیرد. این درمان خورنده یا از بین برنده ی لخته ی خون نیز نامیده می شود.

درمان های دیگری برای حذف یا کاهش برجستگی رگ ها وجود دارند که به شرح زیر می باشند:

ژل های پوستی

ژل در درون بافت زیر جلدی اطراف رگ ها تزریق می شود تا بافت اطراف را تقویت کرده و رگ برجسته را پنهان کند. این روش بی خطر و کم تهاجمی می باشد و می توان آن را به سرعت و بدون دوران نقاهت انجام داد.

حرکات کششی دست و انگشت 

این کار در به جریان انداختن و تخلیه خون از دست ها تاثیر دارد، به کاهش برجستگی رگ ها کمک می کند. ابتدا با خم کردن انگشتان روی دست شروع، سپس انگشت شصت را به سمت جلو خم کنید. این حرکت را در جهت مخالف نیز تکرار کنید.

حرکات کششی مچ دست

روشی عالی برای بهبود جریان خون در دست می باشد. با کش دادن داخل مچ دست شروع کنید، دستان خود را روی همدیگر مانند زمان دعا کردن قرار دهید. حالا آرنج های خود را در طرفین بالا بیاورید و بگذارید مچ دستها به سمت ناف برود.

رطوبت رسانی 

داشتن دست های خشک به همراه پوست ترک خورده می تواند منجر به ایجاد رگ های برجسته و بیرون زده شود. دست ها را مرتباً مرطوب کنید تا نرم و منعطف بمانند. استفاده بیش از حد از ضدعفونی کننده ی دست یا شستشوی مداوم دست ها، منجر به از بین رفتن چربی های طبیعی پوست می شوند.

استفاده از ضد آفتاب

قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید می تواند باعث آسیب پوستی و در نتیجه افزایش احتمال مشهودتر شدن رگ ها شود. وقتی در فضای بیرون هستید، برای کمک به محافظت از پوست از ضد آفتاب استفاده کنید. مرطوب کننده ها اغلب به همراه ضد آفتاب می باشند، بنابراین هر دو ویژگی به محافظت از پوست و کاهش دیده شدن برجستگی رگ ها کمک می کنند.

پارافین 

به عنوان یکی از بهترین درمان های خانگی برای رفع برجستگی رگ های دست در نظر گرفته می شود و برای رطوبت رسانی عمیق نیز عالی می باشد. برای استفاده از پارافین، آن را روی پوست بمالید تا یک لایه ی محافظتی ایجاد گردد.

اسکراب شکر 

شکر را با روغن گیاهی غیر عطری ترکیب کرده، روی دست ها ماساژ دهید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس با آب ولرم آبکشی کنید و مرطوب کننده را بزنید. شکر برای کاهش برجستگی رگ ها عالی می باشد.

رگ های برجسته معمولا فقط مشکلی زیبایی دارند. با این اطلاعات، اگر این رگ ها مشکل ساز شدند، می توانید با آنها مقابله کنید.

سوالات پر تکرار


سوال 1: چرا دست های من پر از رگ هستند؟

مرسوم ترین دلیل داشتن دستان پر از رگ سن است. همانطور که سن شما بالاتر می رود، پوست کشسانی خود را از دست داده و نازکتر می شود، این امر منجر به بیشتر دیده شدن رگ های زیر سطح پوست می شود.

سایر عوامل احتمالی برای برجستگی مشهود رگ ها شامل درصد پایین چربی بدن، ژنتیک و پیشینه خانوادگی، ورزش منظم که فشار خون را بالا می برد و بودن در منطقه ای که دمای آن بسیار گرم و شرجی است می باشند.

ممکن است رگ های دست به دلیل بیماری هایی مانند واریس یا دیگر بیماری های وریدی مانند فلبیت و ترومبوز عمیق وریدی مشهود گردند.

سوال 2: چرا وریدهای من تا این حد مشهود هستند؟

اصلی ترین دلیل ایجاد برجستگی رگ ها بالا رفتن سن است. این بخشی از روند طبیعی بالا رفتن سن است، زیرا با بالا رفتن سن، پوست نازکتر می شود. اگر بسیار لاغر هستید یا درصد چربی بدنی کمی دارید، این امر پوست را نازک تر کرده و وریدها به آسانی دیده می شوند. تغییر فشار خون نیز می تواند دلیل برجستگی رگ های دست باشد.

آب و هوای گرم نیز منجر به برجستگی رگ ها می شود. از نظر پزشکی، می تواند توسط واریس یا بیماری وریدی دیگری نیز ایجا گردد.

سوال 3: چگونه برجسته شدن رگ های دست خود را متوقف کنم؟

درمان اصلی وریدی که برای حذف رگ دست استفاده می شود را اسکلروتراپی می نامند. بی خطر است، به شدت مؤثر و کم تهاجمی می باشد. شامل تزریقی ساده ای از محلول دارویی به درون رگ های آسیب دیده، مسدود کردن آن و تغییر مسیر خون به رگ های سالم است.

سایر درمان های وریدی که برای رهایی از رگ های مشهود دست ها است عبارتند از ابلیشن با لیزر درون وریدی که به عنوان لیزر درمانی نیز شناخته می شود و فلبکتومی سرپایی که نیاز به بی حسی موضعی دارد، اما جراحی بزرگی وجود ندارد، بنابراین زخم حاد یا دوره بهبودی نیاز ندارد.

سوال 4: آیا ورید های سبز رنگ بدون مشکل هستند؟

رگ های سبز نه خوب هستند و نه بد. برای اکثر بخش های بدن، رگ های سبز کاملا طبیعی هستند. رنگی که می بینید در هنگام نگاه کردن به رگ سبز یا آبی می باشد و این در اصل بستگی به نوع دریافت چشم بر اساس انرژی خورشیدی و طول موج ها دارد. اگر نگران هستید، در مورد این شرایط بپرسید. رنگ سبز خوب است، دلایل نگرانی زمانی باید شروع شود که رگ های سبز برجسته و پیچ خورده، همانطور که در واریس هستند، به نظر برسند.

سوال 5: آیا کم آبی باعث برجسته شدن رگ ها می شود؟

خیر، کم آبی باعث برجسته شدن رگ های دست نمی شود. در حقیقت، دقیقا عکس این اتفاق می افتد.  وقتی کم آبی دارید، رگ ها بسیار کوچکتر شده و بیشتر محو می شوند.

کم آبی یعنی بدن یا آب از دست داده یا بیش از حد دریافتی خود از مایعات بدن استفاده کرده است. به همین دلیل، گردش خون همانطور که باید کارایی ندارد و رگ ها به علت کاهش مقدار جریان در رگ ها کوچکتر می شوند.

سوال 6: آیا رگ های برجسته دست می توانند دلیل جدی داشته باشد؟

فقط در شرایط به شدت نادر غیر طبیعی است. دلایل جدی برجستگی رگ های دست شامل اختلال در قفسه سینه و دنده اضافی (به نام دنده سرویکال) است. در موارد حاد، این بیماری های غیرطبیعی می توانند باعث انسداد جریان خون شوند. زمانی که جریان خون از طریق رگ های دست به قلب برمی گردند، دنده اضافی یا تومور بر روی رگ فشار آورده، جریان خون را مسدود می کند و باعث برجستگی رگ ها می شود.

دکتر مهدی کریمی
دکتر مهدی کریمی

متخصص قلب و عروق ، ایشان عضو هیئت علمی دانشگاه و عضو انجمن قلب آمریکا (AHA) می‌باشند.

مقالات مربوطه

عمل جراحی برداشتن رگ واریسی

عمل جراحی برداشتن رگ واریسی

رگ‌های واریسی، بصورت رگ‌هایی بزرگ، متورم و پیچ خورده‌ای هستند که در زیر پوست دیده می‌شوند. رگ‌های واریسی معمولا قرمز رنگ بوده و یا بنفش

»»»»»
تماس با ماتماس با ما