Edit

تماس با ما

ارتباط مجازی

آدرس مطب

مسیر یابی

دیابت و ارتباط آن با بیماری‌های قلبی

یt-1

اگر شما دیابت دارید احتمال ابتلا به بیماری‌های عروق کورونری در شما نسبت به افراد دیگر بیشتر است. دیابت باعث افزایش سطح گلوکز در خون می‌شود که می‌تواند بر دیواره‌های عروق تاثیرگذاشته و منجر به تجمع و انباشتگی چربی (آتروم) در آنها شود. اگر چربی در عروق کورونری (عروقی که خون حامل اکسیژن را به قلب می‌رسانند) شما انباشته شدف شما به بیماری‌های عروق کورونری مبتلا خواهید شد که می‌تواند باعث حمله قلبی و آنژین صدری شود.

انواع دیابت


نوع یک: دیابت نوع اول در زمانی که بدن قادر به تولید انسولین نیست اتفاق می افتد. این نوع از دیابت معمولاً در کودکان و جوانان دیده می‌شود.

نوع دو: دیابت نوع دو در زمانی که بدن قادر نیست انسولین به اندازه کافی تولید کند و یا در زمانی که انسولین به درستی کار نمی‌کند اتفاق می افتد. دیابت نوع دو معمولاً به صورت تدریجی به وجود آمده و با افزایش سن گسترش می‌یابد معمولاً افراد بالای 40 سال به این نوع دیابت دچار می‌شوند.

دیابت ارتباط تنگاتنگی با موارد زیر دارد:

  • اضافه وزن و چاقی
  • عدم فعالیت فیزیکی
  • سابقه دیابت در افراد خانواده

در برخی اقوام و ملیت‌ها، دیابت شیوع بیشتری دارد مثل آفریقایی کارائیبی‌ها و آفریقای جنوبی‌ها

چرا بیماری‌های قلبی در افراد دیابتی شیوع بیشتری دارد؟


با وجود اینکه عوامل و مکانیزم های متنوع دیگری – نه تنها فقط سطح گلوکز خون- در ابتلا به بیماری‌های قلبی نقش دارند ولی امروزه دیابت به خودی خود مهم‌ترین عامل بیماری‌های قلبی شناخته می‌شود. احتمال آسیب به شریان‌های خونی در بیماران مبتلا به دیابت که بیشتر در معرض عوامل خطر دیگر نظیر استعمال دخانیات، کلسترول بالا، فشار خون بالا قرار دارند بیشتر است. بیش از 90% افراد دیابتی حداقل یکی از این عوامل خطرزا را دارند.

با توجه به کنترل ناکافی بر سطح گلوکز خون در بافت‌ها یا به دلیل آسیب سلول‌های دیگر، احتمال آسیب شریان‌های خونی در افراد دیابتی بسیار زیاد است. همجنین اثبات شده است که اضافه وزن و چاقی، داشتن سبک زندگی کم تحرک و عدم کنترل سطح گلوکز خون باعث افزایش احتمال ابتلا به افزایش فشار خون و اختلال در میزان چربی‌های خون (مثل کلسترول بالا، تری گلسیرید بالا و HDL پایین) می‌شود.

تحقیقات بر روی عوامل خطرزای دیگر نیز انجام شده است. مدارک نشان می‌دهد که افراد دیابتی به افزایش جزئی التهاب پوشش شریانی که خود عامل شروع بیماری‌های قلبی است مبتلا می‌شوند. برخی از آزمایشات که برای ارزیابی این التهاب به کار می‌روند عباتند از پروتئین واکنشی C و هوموسستین.

چگونه می‌توان خطرات ابتلا به بیماری‌های قلبی ناشی از دیابت را کاهش دهم؟


شما می‌توانید خطرات ناشی از دیابت نوع دو را به مقدار زیادی با کنترل وزن و انجام فعالیت‌های فیزیکی منظم کاهش دهید.

خبر خوب اینکه شما با رعایت این موارد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی نظیر بیماری‌های عروق کورونری قلب و سکته قرار می‌گیرید و در کل، زندگی روحی، روانی و فیزیکی بهتری تجربه خواهید کرد.

چگونه می‌توان از ابتلا به بیماری‌های قلبی ناشی از دیابت پیشگیری کرد یا آنها را به تأخیر انداخت؟


بهترین راه برای پیشگیری یا به تأخیر انداختن بیماری‌های قلبی عروقی پیشگیری از ابتلا به دیابت است. افرادی که احتمال ابتلا به دیابت در آنها بیش از سایرین است باید شناسایی شوند. برنامه پیشگیری دیابت که یک موسسه ملی سلامتی حامی مطالعات علمی بانی آن است و مطالعات دیگر در مورد پیشگیری از دیابت نشان می‌دهد که کاهش و اصلاح وزن و 30 دقیقه تمرین ورزشی منظم در 5 روز از هفته به مدت سه سال می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری دیابت نوع دو را تا 50% کاهش دهد. علاوه بر این افراد درمعرض دیابت که به پیش دیابت دچارند و آنهایی که به دیابت مبتلا هستند و اختلال در فشار خون و سطوح چربی هم دارند می‌توانند شناسایی شده و تحت درمان پیشگیرانه برای بیماری‌های قلبی عروقی قرار گیرند.

کنترل وزن و عدم استعمال دخانیات دو عامل مهم در پیشگیری از بیماری‌های قلبی هستند. مطالعات نشان می‌دهد حتی در افرادی که دچار اضافه وزن هستند انجام فعالیت‌های فیزیکی و ورزش منظم تأثیر عمده‌ای بر بهبود عملکرد قلب و عروق آنها دارد.

مطالعات در سرتاسر دنیا نشان می‌دهد که کنترل بهینه سطح LDL که کلسترول بد است و فشار خون می‌تواند بین 30 تا 50 درصد باعث کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی شود. انجمن دیابت آمریکا و انجمن قلب آمریکا سطح LDL کلسترول در افراد دیابتی را کمتر از 100 میلی گرم بر دسی لیتر اعلام کرده‌اند. بر اساس مطالعات اخیر در افرادی که در حال حاضر از بیماری‌های قلبی رنج می‌برند، LDL مطلوب کمتر از 70 میلی گرم بر دسی لیتر است. فشار خون بهینه برای افراد دیابتی باید کمتر از 130 / 80 باشد. در بیشتر افراد مبتلا به دیابت رسیدن به این سطح از فشار خون مستلزم استفاده از یک یا دو قرص است، خوشبختانه داروهای خوب و مطمئنی در دسترس افرد دیابتی است که می‌تواند به انها در تنظیم سطوح چربی و فشار خون کمک کند.

به علاوه کنترل صحیح بر میزان گلوکز خون و استفاده از آسپیرین با دوز پایین می‌تواند کمک کننده باشد.

اقدام به عمل

به عنوان جمع بندی؛ راه مشخصی برای اجتناب از بیماری‌های قلبی و مشکلات گردش خون وجود ندارد اما با رعایت برخی موارد می‌توان ریسک ابتلا به این بیماری‌های را پایین آورد که برخی از آنها عبارتند از:

  • اجتناب از استعمال دخانیات
  • کاهش و تعدیل وزن
  • کنترل فشار خون و نگه داشتن آن در محدوده نرمال
  • انجام فعالیت‌های منظم فیزیکی
  • کنترل چربی و کلسترول خون و ثابت نگه داشتن آنها در محدوده نرمال
  • کنترل سطح گلوکز خون

ترک استعمال دخانیات

این مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید! نیکوتین باعث تنگ و مسدود شدن عروق خونی می‌شود. اگر دیابت دارید نمی‌توانید آن را انکار کرده یا تغییر دهید اما شما می‌توانید آسیب ناشی از نیکوتین را متوقف کنید. به گروه‌های ترک سیگار بپیوندید. از حمایت اطرافیان بهره بگیرید، برنامه‌ای برای ترک تنظیم کنید و استعمال دخانیات را قطع و سپس ترک کنید!

اگر دچار اضافه وزن هستید از وزن خود بکاهید

اضافه وزن احتمال افزایش گلوکز، فشار و سطوح چربی خون را بالا می‌برد. حتی تعدیل 10 تا 20 پوند (5 تا 10 کیلوگرم) باعث بهبود شرایط می‌شود. برای کاهش وزن، غذاهای سالم کم چرب با فیبر زیاد خورده و فعالیت‌های فیزیکی خود را افزایش دهید. این به شما در ثابت نگه داشتن قند و چربی خون در محدوده نرمال کمک می‌کند. با پزشک خود مشورت کرده تا راه‌ها و میزان افزایش تحرک فیزیکی سالم را برای شما معین کند.

فشار خون خود را تحت کنترل نگه دارید

فشار خون بالا احتمال سکته را افزایش می‌دهد. فشار خون خود را حداقل دو بار در سال کنترل و چک کنید. اگر فشار خون شما از 130 / 80 بالاتر است، وزن خود را کاهش دهید. این هدف برای افراد دیابتی نسبت به افراد معمولی پایین‌تر است. از یک برنامه غذایی کم نمک پیروی کنید و فعالیت‌های فیزیکی خود را افزایش دهید. از پزشک خود بخواهید تا داروهای کاهنده فشار خون برای شما تجویز کند.

فعالیت‌های فیزیکی خود را افزایش دهید

فعالیت‌های فیزیکی قلب را سالم و قند و سطوح چربی خون را تحت کنترل نگه می‌دارند؛ بنابراین تنبل نباشد. با یک مربی ورزشی برای شروع فعالیت‌های ورزشی با یک برنامه ورزشی منظم صحبت کنید. حتماً قبل از شروع فعالیت‌های فیزیکی یا افزایش سطح این فعالیت‌ها با پزشک خود مشورت کنید. همچنین از وی در مورد فعالیت‌های فیزیکی ممنوع برای افراد دیابتی اطلاعات لازم را دریافت کنید.

چربی‌ها و کلسترول خون را تحت کنترل داشته باشید

چربی و کلسترول خون بالا احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. چون شما به دیابت مبتلا هستید احتمال افزایش چربی خون در شما بیشتر است؛ بنابراین به این موضوع توجه ویژه داشته باشید که باید از سطح چربی خون خود آگاه باشید. امروزه اثبات شده است که هر چه سطح کلسترول بد خون (LDL) کمتر باشد احتمال حمله قلبی در افراد دیابتی راکاهش می‌دهد. میزان کلسترول بد خون شما باید کمتر از حد نرمال افراد معمولی باشد.

میزان کلسترول خوب خون (HDL) در مردان باید بیشتر از 40 و درزنان باید بیش از 50 باشد. میزان کلسترول بد خون (LDL) باید زیر 100 باشد. میزان تری گلسرید خون که یکی دیگر از چربی‌های بد خون است باید زیر 150 باشد.

برای رسیدن به سطوح مذکور از یک برنامه غذایی کم چربی، با فیبر زیاد و کالری کم پیروی کنید. کاهش وزن میزان چربی خون را کاهش می‌دهد. فعالیت‌های فیزیکی خود را افزایش دهید زیرا با افزایش فعالیت‌های فیزیکی چربی بد خون کاهش یافته و چربی خوب خون افزایش پیدا می‌کند. اگر میزان کلسترول خون شما با روش‌های ذکر شده کنترل نشده و پایین نیامد باید از برخی داروها استفاده کنید.

گلوکز خون خود را تحت کنترل داشته باشید

میزان گلوکز خون خود را (براساس آنچه آموزش دیده‌اید) به طور منظم اندازه گیری کنید و بدانید که در برابر تغییرات گلوکز خون چه اقداماتی باید انجام دهید. اگر گلوگز پلاسمای خون شما به صورت غیرطبیعی بالا رفت (بالاتر از 180 میلی گرم بر دسی لیتر دو ساعت بعد از خوردن غذا یا بیش از 130 میلی گرم بر دسی لیتر قبل از خوردن غذا) باید بدانید که چگونه داروها، تمرینات و رژیم غذایی خود را تنظیم کنید و به طور مشابه اگر گلوکز خون به طور غیر طبیعی کاهش یافت (کمتر از 70 میلی گرم بر دسی لیتر یا کمتر از 90 میلی گرم بر دسی لیتر همراه با علائم) چه کارهایی باید انجام دهید. گلوکز خون بالا در همه انواع دیابت احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد بنابراین آگاهی از سطح گلوکز خون از اهمیت زیادی برخوردار است.

دکتر مهدی کریمی
دکتر مهدی کریمی

متخصص قلب و عروق ، ایشان عضو هیئت علمی دانشگاه و عضو انجمن قلب آمریکا (AHA) می‌باشند.

مقالات مربوطه

تماس با ما