تأثیر مشروبات الکلی بر قلب و عوارض و مضرات آن

نوشیدن الکل مضرات زیادی برای قلب و سلامت عمومی بدن دارد. نوشیدن الکل می‌تواند باعث ضربان نامنظم قلب، فشار خون بالا، آسیب به ماهیچه قلب و بیماری‌های دیگر نظیر سکته مغزی، مشکلات ریوی و برخی سرطان‌ها شود.

با توجه به اینکه کالری الکل بسیا ربالا است، نوشیدن آن می‌تواند باعث افزایش وزن و چاقی شود. مصرف الکل باعث می‌شود توان شما در کنترل احساساتتان کم شده و در نتیجه نتوانید از برنامه غذایی سالم خود پیروی کرده و آن را حفظ کنید. اگر شما در حال تلاش برای کم کردن وزن هستید نوشیدن الکل را کنار بگذارید.

untitled-3

نوشیدن الکل احتمال ابتلا به چه نوع بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد؟

مصرف زیاد الکل باعث می‌شود که سطح برخی چربی‌ها (تری گلیسیرید) در خون افزایش یابد. همچنین با نوشیدن الکل احتمال ابتلا به فشار خون بالا، نارسایی قلبی افزایش می‌یابد و کالری بیش از حد نیاز به بدن وارد می‌شود. (کالری بیش از حد باعث چاقی و اضافه وزن شده و احتمال ابتلا به دیابت را به شدت افزایش می‌دهد) نوشیدن بیش از اندازه الکل و اعتیاد به الکل می‌تواند باعث سکته مغزی شود. از دیگر آسیب‌های جدی ناشی از نوشیدن بیش از اندازه الکل سندرم جنینی الکل، کاردیومیوپاتی، آریتمی قلب و ایست ناگهانی قلبی است.

زیاده روی در نوشیدن الکل می‌تواند باعث ضربان نامنظم قلب شود

سندرم قلب تعطیلات اصطلاحی است که در سال 1978 رایج شد اما اصطلاحی گمراه کننده است. افرادی که زمان مشخصی برای اوقات فرغت ندارند. در واقع آنها ممکن است احساسی مشابه حمله قلبی داشته باشند که با درد شدید در مرکز قفسه سینه همراه است. سندرم قلب تعطیلات پس از نوشیدن بسیار زیاد الکل به وجود می اید. معمولاً مصرف 15 واحد (حدود هفت ونیم لیوان پاینت آبجوی 4% یا یک و نیم بطری شراب 13%) مصرف زیاد تلقی می‌شود. اگر این اتفاق بیفتد قلب شروع به تپش نامنظم کرده و احساس تنگی نفس به وجود می‌آید. فشار خون شما تغییر می‌کند و احتمال حمله قلبی و مرگ ناگهانی به شدت افزایش می‌یابد.

آیا مصرف الکل با داروهایی که من مصرف می‌کنم تداخل دارویی ایجاد می‌کند؟

نوشیدن الکل در عملکرد داروهایی که مصرف می‌کنید تأثیر دارد. همه افراد باید از نوشیدن الکل خودداری کنند اما اگر شما الکل می‌نوشید رعایت نکات زیر بسیار مهم است:

قرص‌های مسکن و قرص‌های خواب. اگر شما قرص‌های خواب آور یا قرص‌های ضد درد و مسکن مصرف می‌کنید به یاد داشته باشید که الکل قدرت بسیار بیشتری دارد.

داروهای وارفارین و ضد انعقاد خون (ضد لختگی خون). مصرف زیاد الکل با داروهای ضد انعقاد خون تداخل دارویی ایجاد می‌کند بنابراین اگر شما الکل مصرف می‌کنید بهتر است مقدار کمی الکل به طور منظم مصرف کنید. کلینیک ضد انعقاد خون شما می‌تواند راهنمایی‌های لازم را در این موردبه شما ارائه دهد.

آیا مصرف الکل برای بیماران قلبی مضر است؟

اگر بیماری خاصی مثل انواع کاردیومیوپاتی برای شما تشخیص داده شده است به شما توصیه می‌شود که مصرف الکل را ترک کرده و کنار بگذارید.

برخی نوشیدنی‌های الکلی و مخلوط حاوی کافئین هستند که باعث می‌شود که قلب سخت‌تر کار کند. اگر شما دچار بیماری‌های قلبی بوده یا به تازگی عمل جراحی قلب انجام داده‌اید یا از تاکی کاردی مکرر (تپش تند قلب) و آریتمی قلب (ریتم نامنظم و غیر طبیعی قلب) رنج می‌برید باید از مصرف این نوع نوشیدنی‌ها خودداری کنید.

چه کسانی نباید الکل مصرف کنند؟

مصرف الکل برای تمام افراد مضر است اما اگر شما الکل مصرف می‌کنید و یکی از بیماری‌های زیر را هم دارید حتماً باید با پزشک خود مشورت کنید:

افرادچاق، زنان باردار و هرکسی با سابقه اعتیاد به الکل باید از نوشیدن الکل خودداری کند.

چگونه می‌توان نوشیدن الکل را برای همیشه و به طور کامل کنار گذاشت؟

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود شما تمایل به ترک مصرف الکل پیدا کنید. برخی از افراد به دلیل ابتلا به برخی بیماری‌ها نظیر بیماری‌های کلیوی ممکن است بخواهند الکل را ترک کنند. یا برخی دیگر به دلیل اینکه داروهایی که مصرف می‌کند نسبت به الکل واکنش بدی می‌دهند. برخی از افراد به دلایل مذهبی و برخی هم ممکن است به دلیل تمایل به داشتن زندگی سالم‌تر بخواهند سبک زندگی خود را اصلاح کرده و از مصرف الکل خودداری کنند.

نکات عملی در ترک الکل

اگر شما احساس می‌کنید که با مصرف الکل مشکلات جدی پیدا کرده‌اید و مصرف الکل برای شما همراه با علائم مرتبط با الکل است باید بلادرنگ با پزشک خود یا یک متخصص دیگر مشورت کنید. همچنین برخی مراکز ملی درمانی حمایتی برای افراد الکلی وجود دارد که می توانیداز آن‌ها راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

  • نیت خود را شفاف کنید
  • به خانواده و دوستان خود اعلام نمایید که می‌خواهید مصرف الکل را کنار بگذارید و علت آن را هم به آنها بگویید.
  • جلوگیری از وسوسه
  • این اولین مرحله است. از حضور در مکان‌هایی که ممکن است شما را به نوشیدن الکل وسوسه کند اجتناب کنید
  • به یک باره ترک کنید و یا تدریجاً مصرف را کاهش دهید.
  • اگر شما می‌خواهید مصرف الکل را برای شروع یک سبک زندگی جدید ترک کنید، به جای اینکه مصرف را به یکباره قطع کنید، مقدار مصرف خود را کم کنید زیرا برای شما مزایایی دارد و باعث می‌شود که راحت‌تر از آن دست بکشید. کاهش مصرف الکل همچنین می‌تواند سنگ زیربنای خوبی برای ترک کردن الکل در آینده باشد.
  • پاداش پیشرفت

این بسیار مهم است که شما قبول کنید که ایجاد تغییر در سبک زندگی امری دشوار است و برای پیشرفت در این مورد به خودتان جایزه بدهیدو همچنین این نکته حائز اهمیت فراوانی است که شما در زمان لغزش به خودتان خیلی سخت نگیرید.

از مزایای آن لذت ببرید

زمانی که الکل را به طور کامل یا به صورت تدریجی ترک کردید، ممکن است پیشرفت‌هایی را در این راه ببینید و احساس کنید. پس از ترک مصرف الکل ممکن است شما متوجه شوید که پر انرژی تر شده‌اید، بهتر می‌خوابید یا کمی وزن کم کنید. در طولانی مدت به خودتان کمک خواهید کرد که احتمال ابتلا به سرطان‌های مرتبط با الکل، بیماری‌های کلیوی مرتبط با الکل یا بیماری‌های قلبی مرتبط با الکل را از خود دور کرده و فشار خون خود را کاهش دهید