[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#dc96c8″]

در کلینیک تخصصی قلب دکتر کریمی؛ بیمار قبل از بیهوشی به طور جامع مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و آموزش‌ها و اطلاعات لازم مرتبط با جراحی قبل از بیهوشی به وی ارائه شده و از خطرات احتمالی و جایگزین‌های آن آگاه می‌گردد. هر بیمار با دقت کامل توسط تیمی متشکل از پزشکان و پرستاران مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. متخصص بیهوشی پزشکی است که مراقبت‌های پزشکی را قبل، حین و بعد از عمل جراحی برای بیمار فراهم می‌کند. مراقبت‌های پزشکی طیفی از فعالیت‌ها شامل ارزیابی بیمار قبل از عمل، مشاوره به اعضای تیم جراحی، کنترل درد، کنترل علائم حیاتی حین عمل، مراقبت‌های نظارتی پس از عمل و ترخیص بیمار از اتاق ریکاوری است. همچنین متخصص بیهوشی کارهای مرتبط با بیهوشی و تسکین درد برای بیمارانی که تحت فرایندهای تشخیصی و پزشکی دیگر قرار می‌گیرند را نیز انجام می‌دهد.[/alert]

مشاوره بیهوشی چیست و چرا انجام می‌شود؟


مشاوره بیهوشی که به آن ارزیابی بیهوشی قبل از عمل جراحی نیز گفته می‌شود، ملاقات و مشاوره‌ای است بین بیمار و متخصص بیهوشی که قبل از انجام عمل جراحی یا فرایندهای دیگر پزشکی که به بیهوشی نیاز دارند تنظیم و انجام می‌شود.

یک عمل جراحی جزئی یا وسیع همیشه با خطرات احتمالی مانند خونریزی، درد و ناراحتی همراه است. این خطرات حتی ممکن است باعث عدم موفقیت و شکست عمل جراحی شود و یا بیمار را از انجام عمل جراحی که برای وی حیاتی است بازدارد.

بنابراین بیهوشی یک پایه ثابت و مشترک در انجام مراقبت‌های پزشکی است. برای انجام عمل بیهوشی معمولاً از تزریق داروهای بیهوشی استفاده می‌شود که باعث از بین بردن موقتی احساس درد در هنگام انجام عمل جراحی می‌شود. متناسب با داروهای مورد استفاده برای بیهوشی؛ ممکن است قسمتی از بدن بیمار که قرار است مورد عمل جراحی قرار گیرد بیحس شود، بیمار به طور کامل بیهوش شود یا از یادآوری عمل که ممکن است برای بیمار عوارض روانی و احساسی در پی داشته باشد جلوگیری کند.

انواع بیهوشی


 • بیهوشی موضعی: در این حالت قسمت خاصی از بدن که قرار است تحت عمل جراحی قرار گیرد با تزریق دارو، بیحس می‌شود. این بدان معناست که بیمار در طول انجام عمل جراحی هوشیار است. معمولاً بیهوشی یا بیحسی موضعی در عمل‌های دندانپزشکی مثل کشیدن دندان یا درمان ریشه دندان و عمل‌های جراحی جزئی نظیر وازکتومی و بایوپسی پستان به کار برده می‌شود.
 • بیهوشی منطقه‌ای: این روش بیهوشی برای بیحس کردن ناحیه بزرگ‌تری از بدن و برای انجام عمل‌های جراحی تهاجمی‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمل‌های جراحی سزارین و اکثر عمل‌های جراحی مرتبط با قسمت‌های پایینی بدن به کمک بیهوشی منطقه‌ای انجام می‌شوند.
 • بیهوشی عمومی: این نوع بیهوشی باعث می‌شود که بیمار در هنگام عمل جراحی هوشیاری نداشته باشد. برای بیحسی موضعی یا بیهوشی منطقه‌ای تزریق داروی بیهوشی کافی است اما برای بیهوشی عمومی باید از تزریق وریدی یا استنشاق دارو از طریق ماسک‌های ضدگاز که در طول فرایند جراحی روی صورت بیمار قرار داده می‌شود استفاده کرد. خطرات احتمالی بیهوشی عمومی بیشتر است بنابراین بررسی و مانیتور علائم حیاتی نظیر فشار خون و ضربان قلب در طول عمل و تا بیدار شدن بیمار در اتاق ریکاوری ادامه می‌یابد. بیهوشی عمومی در جراحی‌های بزرگ مانند جراحی قلب باز و پیوند اعضا به کار برده می‌شود.

چه کسانی باید تحت بیهوشی قرار گیرند و چه نتایجی در انتظار آن‌ها است؟


مشاوره بیهوشی در موارد زیر انجام می‌شود:

 • به بیمار توصیه شده باشد که تحت عمل جراحی از هر نوعی از جمله به دنیا آوردن نوزاد قرار بگیرد
 • بیمار نسبت به برخی داروهای بیهوشی آلرژی داشته باشد
 • سطح اضطراب بیمار بالا باشد به خصوص برای افرادی که قرار است در عمل جراحی آنها از بیهوشی عمومی استفاده شود
 • وجود برخی وضعیت‌های پزشکی که باعث جلوگیری یا تغییر مدیریت روش‌های انجام بیهوشی شود
 • بیمار به وسیله پزشک یا جراح به متخصص بیهوشی معرفی شده باشد

به عنوان قسمتی از ارزیابی، مشاوره به متخصص بیهوشی کمک می‌کند تا در مورد بهترین روش بیهوشی و میزان بهینه دوز داروی بیهوشی تصمیم گیری کند. همچنین در جلسات مشاوره، پزشک می‌تواند نیازهای خاص و منحصربه‌فرد احتمالی بیمار را بهتر درک کند (مانند بیهوشی اطفال)

چه انتظاری می‌رود


در کلینیک قلب دکتر کریمی؛ ما با بازبینی جامع سوابق پزشکی شما، وضعیت فعلی سلامت شمار را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و در صورت لزوم از آزمایشات تکمیلی برای اطمینان از ایمن بودن شما در هنگام بیهوشی استفاده خواهیم کرد. اگر ارزیابی‌های بیهوشی قبل از عمل جراحی را در گذشته انجام داده‌اید، شاید باید انتظار یک ارزیابی مختصر و تست الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب را داشته باشید. البته ما فرای این آزمایشات عمل خواهیم کرد. هدف ما این است که میزان آمادگی شما را برای بیهوشی ارزیابی کرده و برنامه‌ای شخصی برای شما تهیه نماییم که دقیقاً به شما می‌گوید در روزها و ساعات پیش از عمل جراحی به چه چیزهایی نیاز دارید.

ارزیابی بیهوشی;چه انتظاراتی می‌رود

ما از زمان پذیرش آغاز می‌کنیم. کارمندان ما با مهربانی و صمیمیت پاسخ سؤالات شما را داده و به شما کمک می‌کنند.

در زمان ملاقات موارد زیر انتظار می‌رود:

 • شما به وسیله یک پرستار آموزش دیده بیهوشی یا یک رزیدنت بیهوشی تحت معاینات مختصر فیزیکی قرار می‌گیرید. این متخصصین با کمک شما نموداری از جزئیات سوابق پزشکی شما تهیه می‌کنند.
 • یکی از متخصصین بیهوشی ما با شما در مورد سوابق پزشکی‌تان گفتگو کرده و نتایج آزمایشات را بررسی می‌کند. وی همچنین تعیین می‌کند که آیا نیاز به انجام آزمایشات دیگری قبل از عمل وجود دارد یل خیر. اگر جواب مثبت باشد، کلینیک ارزیابی بیهوشی قبل از عمل، ملاقات‌های مورد نیاز را قبل از اینکه شما امکانات ما را ترک کنید تنظیم می‌کند.
 • تیم بیهوشی ما گزینه‌های مختلف بیهوشی که مناسب شما است را با شما در میان می‌گذارند. به طور مثال این گزینه می‌تواند شامل ترکیب آرام بخش در حالت هوشیاری با بلوک عصبی منطقه‌ای باشد. ما مشتاقانه پاسخ سؤالات احتمالی شما در مورد انواع روش‌های بیهوشی را می‌دهیم.
 • یکی از پرستاران یا متخصصین ما در مورد مراحلی که انتظار می‌رود در روز جراحی انجام شود با شما صحبت می‌کند. ما می‌خواهیم برای شما و خانواده شما دقیقاً مشخص شود که در روز عمل چه مراحلی انجام می‌شود. ما از سؤالات شما در مورد مدیریت درد پس از عمل جراحی استقبال می‌کنیم بنابراین شما خواهید دانست که وقتی بعد از عمل جراحی بیدار می‌شوید چه انتظاری باید داشته باشید.
 • اگر شما هنوز دستورالعملی از جراح خود دریافت نکرده‌اید که در آن تنظیم داروها و همچنین مدتی که قبل از عمل نباید غذا بخورید مشخص شده باشد، ما به شما برنامه‌ای با جزئیات کامل ارائه خواهیم کرد که شامل موارد زیر است:
  • چه داروهایی به طور معمول استفاده می‌شود
  • از خوردن چه داروهایی باید اجتناب کرد و چه زمانی باید خوردن آنها را متوقف کرد
  • قبل از عمل جراحی چه چیزی بخورید
  • چه مدت قبل از انجام عمل جراحی نباید چیزی بخورید یا بیاشامید
  • داروهای خاصی که شما باید قبل از عمل جراحی مصرف کنید همراه با دستورالعمل دقیق طریقه مصرف این داروها
 • در صورت نیاز شما، ترتیب حمل و نقل شما به بیمارستان داده خواهد شد
 • ما به سؤالات شما پاسخ‌های شفاف می‌دهیم. ما می‌خواهیم که پس از انجام ملاقات شما با احساس اطمینان کامل برای عمل جراحی آماده شوید

در مورد پزشکان کلینیک ارزیابی بیهوشی قبل از عمل جراحی بیشتر بدانید:

 • ملاقاتی که برای ارزیابی قبل از عمل جراحی صورت می‌گیرد متناسب با نیازهای فردی شما بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول خواهد که البته ممکن است اگر به صحبت تلفنی شما با پزشکانتان برای توضیح و شفاف سازی سوابق پزشکی‌تان نیاز باشد، این زمان افزایش یابد.
 • اگر شما به آزمایشات بیشتری قبل از عمل جراحی نیاز داشتید احتمالاً ما قادر خواهیم بود برای شما در همان روز از کلینیک یا آزمایشگاه دیگری وقت بگیریم.


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
تماس