علت درد و تیر کشیدن قلب

14921582

قلب ما حیاتی‌ترین ارگان در بدن ما است و وظیفه‌ای ندارد جز پمپاژ و ارسال خون حامل اکسیژن به نقاط مختلف بدن. بدون وجود قلب، سیستم بدن ما کار نمی‌کند. این قلب است که سیستم قلبی و عروقی را به کار می‌اندازد و زندگی را که در آن هستیم به ما می‌بخشد. به همین دلیل است که داشتن قلبی سالم در بدن بسیار مهم است. پس از صرف غذا، برخی عوامل وجود دارد که باعث قلب درد ما می‌شود. این عوامل شامل خوردن مقادیر زیاد غذای ناسالم است که باعث قلب درد پس از خوردن غذا می‌شود. این هشداری است که باید جدی گرفته شود: برنامه غذایی ناسالم و داشتن عادات غذایی ناسالم باعث ایجاد عوارض برای قلب و حتی بدتر از آن باعث از دست رفتن زندگی می‌شود.

قلب درد چیست؟


قلب درد معمولاً همراه با درد قفسه سینه و قسمت بالایی شکم است. قلب درد می‌تواند علامت خیلی چیزها از جلمه ورزش نکردن، چاقی و اضافه وزن، دریافت مقادیر زیاد کلسترول بد، بیماری‌های قلبی و بسیاری از عوامل دیگر باشد. این بسیار مهم است که بفهمید قلب شما به شما چه می‌گوید. در بسیاری از موارد قلب درد فقط به این معناست که شما عادات بد غذایی دارید و از انواع غذاهایی استفاده می‌کنید که برای شما و قلب شما مناسب نیست.

علل قلبی درد قلب


 آنژین یا آنژین صدری

آنژین صدری درد شدیدی است که در قفسه سینه احساس می‌شود و به دلیل فقدان منبع خونی کافی برای اکسیژن رسانی به بافت‌های بدن اتفاق می افتد. آنژین صدری معمولاً به دلیل بی تحرکی و رژیم غذایی نامناسب به وجود می‌آید. وقتی که عروق کورونری که عروق تأمین کننده خون مورد نیاز قلب هستند مسدود شده یا چربی در آنها انباشته می‌شود، آنژین صدری و قلب درد به وجود می‌آید. وقتی این اتفاق می افتد و رسوب دیواره عروق را فرا می‌گیرد جریان خون کاهش می‌یابد

حمله قلبی

حمله قلبی در هر سطحی مسئله بسیار مهمی است. حمله قلبی که همراه با قلب درد بسیار شدیدی است می‌تواند فرد را پس از یک بار حمله بکشد. حمله قلبی زمانی رخ می‌دهد که گردش جریان خونی که حامل اکسیژن به سمت قلب است به هر دلیلی مسدود شود. وقتی که جریان خون مسدود می‌شود، شرایط بلافاصله به حالت اولیه خود نمی‌گردد و قسمتی از ماهیچه قلب از بین خواهد رفت. قلب درد ناشی از حمله قلبی معمولاً در وسط قفسه سینه احساس می‌شود که به سمت هر دودست به خصوص بازوی چپ کشیده شده و تا فک پایینی هم این درد احساس می‌شود.

دلایل قلب درد در کودکان


1.    قلب درد در کودکان غالباً به دلایل عملکردی است و معمولاً نمی‌تواند با آسیب دیدگی قلب همراه باشد. معمولاً کاردیالژیا در کودکانی که در سنین ابتدایی مدرسه هستند ظاهر می‌شود و اصطلاحاً به آن درد رشد هم گفته می‌شود این حالت زمانی رخ می‌دهد که ماهیچه قلب به سرعت رشد کرده ولی عروق خونی که وظیفه رساندن خون به ارگان‌های مختلف بدن را دارند به آن اندازه رشد نکرده‌اند.این درد، دردی هیجانی حرکتی است و معمولاً پس از انجام فعالیت‌های شدید مثل راه رفتن تند یا دویدن به وجود آمده و پس از استراحت و آرام گرفتن کودک درد هم از بین می‌رود.

2.    قلب درد در نوجوانان معمولاً با اختلال تنظیمات دستگاه عصبی همراه بوده و باعث گرفتگی عضلات می‌شود.

3.    غالباً آسیب دیدگی ارگان‌های دیگر بدن در کودکان باعث می‌شود که درد به عنوان قلب درد تلقی شود

4.    درد همراه با عصبانیت در سینه قرار دارد و برخی مواقع دردی سوزشی مثل زخم چاقو است که در سینه تیر می‌کشد و با احساسات هیجانی و بی قراری همراه است.

5.    باید توجه وافر به این موضوع داشت که ممکن است علت قلب درد در کودکان به دلیل بیماری‌های فعلی آنها مثل آنفولانزا یا سارس که نشان دهنده میوکاردیت ویروسی است باشد و همچنین دردی که پس از سه هفته بعد از گلو درد یا تب مخملک به وجود می‌آید شاید باعث قلب درد در کودکان شود

6.    قلب دردی که با آسیب کاردیالژیا قلب در کودکان مشاهده می‌شود با گردش خون غیر طبیعی در عروق کورونری، پریکاردیت، بزرگ شدن ناگهانی قلب یا عروق اصلی همراه است

7.    درد مبهم در قفسه سینه و قلب درد، تب و درد مفاصل که چند هفته پس از عمل جراحی به وجود می‌آید همراه با باز شدن حفره‌های قلب کودک می‌باشد و در 30% کودکان مدیریت می‌شود.

8.    پریکاردیت می‌تواند دو نوع درد در قلب به وجودآورد. درد پلور که با حرکات تنفسی و تشدید سرفه و / یا تنفس عمیق همراه بوده و به دلیل عفونت‌های پلوریتیک به وجود می‌آید. نوع دوم درد پریکاردیال قلب؛ درد ناراحت کننده‌ای است که مشابه درد سکته قلبی یا آنژین صدری است. به دلیل درد تورمی در جداره حساس پریکاردیوم یا سوزش و درد رشته‌های عضلانی قلب که در بافت همبند پوششی اطراف عروق کورونری قرار دارد ممکن است قلب درد احساس شود. درد ناشی از پریکاردیت معمولاً با احساس فشار بر سینه همراه است

9.    این که گفته می‌شود قلب درد در کودکان نشانه نقص است اشتباه است. بیماری‌های قلبی مادرزادی معمولاً علائم دیگری دارند

چه موقع برای قلب درد باید به پزشک مراجعه کرد؟


وقتی که مشکوک هستید به پزشک مراجعه کنید و در مورد قلب درد خود با وی صحبت کنید به خصوص اگر درد ناگهانی بهوجود آمد یا با مصرف داروهای ضد التهاب و اقدامات خوددرمانی در منزل و یا با تغییر برنامه غذایی بهبود نیافت.

اگر هر یک از علائم زیر را همراه با قلب درد خود مشاهده کردید با 115 تماس بگیرید:
•    احساس ناگهانی فشار، گرفتگی یا خرد شدن استخوان‌های قفسه سینه
•    قلب دردی که درد آن به سینه، بازوی چپ، فک و پشتتان کشیده می‌شود
•    قلب درد ناگهانی همراه با تنگی نفس به خصوص در مواقعی که مدت زیادی بدون تحرک بوده‌اید
•    حالت تهوع، سرگیجه، ضربان تند قلب یا تنفس سریع، گیجی، تاری دید و تعریق زیاد
•    فشار خون بسیار پایین یا ضربان بسیار کند قلب

اگر هر یک از علائم زیر را دارید به پزشک مراجعه کنید

•    تب، لرز یا سرفه با خلط زرد و سبز
•    مشکل در بلع
•    قلب درد شدید که از بین نمی‌رود